Vakant inzibati vəzifələrin tutulması üçün ümumi müsahibə elan edilib
Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi 15 iyul 2026-cı il tarixindən bir sıra dövlət orqanında inzibati vəzifələrin 4-7-ci təsnifatına uyğun olan vakant vəzifələrin tutulması üçün ümumi müsahibə elanı edib. Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən 5 vəzifə ümumi müsahibəyə çıxarılıb.
Ümumi müsahibədə iştirak etmək istəyən namizədlər 15 iyul 2026-cı il tarixindən 13 avqust 2026-cı il saat 18:00-dək Mərkəzin internet portalında “Dövlət qulluğu üzrə müraciət Forması” nı doldurmaqla qeydiyyatdan keçməlidirlər. Namizəd portala daxil etdiyi məlumatların və sənədlərin aktuallığını və tamlığını təsdiq etməlidir.
Ümumi müsahibədə aşağıdakı şəxslər iştirak etmək hüququna malikdirlər:
-Vakant vəzifənin aid olduğu dövlət orqanında və ya digər dövlət orqanında inzibati vəzifələrdə qulluq keçən və inzibati vəzifələrin təsnifatına uyğun ixtisas dərəcəsi olan dövlət qulluqçuları;
-Azı 5 il qulluq stajı olan və dövlət orqanında inzibati vəzifələrdə çalışmış şəxslər;
-“Dövlət qulluğu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 2.3-cü maddəsində nəzərdə tutulan dövlət qulluğunun xüsusi növündə qulluq (xidmət) keçən və xüsusi (hərbi, diplomatik) rütbəsi olan şəxslər;
-“Dövlət qulluğu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 2.3-cü maddəsində nəzərdə tutulan dövlət qulluğunun xüsusi növündə azı 5 il qulluq (xidmət) stajı olan və xüsusi (hərbi, diplomatik) rütbə nəzərdə tutulan vəzifələrdə çalışmış şəxslər;
-Dövlət orqanının ləğvi, dövlət qulluqçularının sayının və ya ştatlarının ixtisarı ilə əlaqədar ehtiyat kadrlar siyahısında olan şəxslər;
-Dövlət orqanlarında (qurumlarında) siyahısı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 12 yanvar tarixli 7 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilən vəzifələrdə azı 10 il iş stajı olan şəxslər;
-Dövlət qulluğu vəzifəsinin tutulması üçün nəzərdə tutulan təhsil tələbi (istiqaməti) üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi olan şəxslər.

Объявлено о проведении общего собеседования для замещения вакантных административных должностей.
Государственный экзаменационный центр Азербайджанской Республики объявил о проведении общего собеседования для замещения вакантных должностей 4-7 категорий административной службы в ряде государственных органов с 15 июля 2026 года. Министерство цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики выставило на общее собеседование 5 вакансий.
Кандидаты, желающие принять участие в общем собеседовании, должны зарегистрироваться, заполнив «Заявление на государственную службу» на интернет-портале Центра с 15 июля 2026 года до 13 августа 2026 года, 18:00. Кандидат должен подтвердить актуальность и полноту информации и документов, введенных на портале.
К участию в общем собеседовании имеют право следующие лица:
- Государственные служащие, занимавшие административные должности в государственном органе, к которому относится вакантная должность, или в другом государственном органе и имеющие квалификационный уровень, соответствующий категории административной службы;
- Лица со стажем работы не менее 5 лет, занимавшие административные должности в государственном органе;
- Лица, проходившие службу в специальном виде государственной службы и имеющие специальное (военное, дипломатическое) звание, предусмотренное статьей 2.3 Закона Азербайджанской Республики «О государственной службе»;
- Лица со стажем работы не менее 5 лет в специальном виде государственной службы и занимавшие должности, предусмотренные статьей 2.3 Закона Азербайджанской Республики «О государственной службе»;
- Лица, находящиеся в резерве в связи с ликвидацией государственного органа, сокращением численности или штата государственных служащих;
- Лица со стажем работы не менее 10 лет на должностях в государственных органах (учреждениях), список которых утвержден постановлением № 7 Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 12 января 2023 года;
Лица, имеющие степень доктора наук в области, соответствующей образовательным требованиям (области), предъявляемым к кандидатам на должности в государственной службе.