Ana səhifə Nazirlik Tez-tez verilən suallar
Tez-tez verilən suallara burada cavab tapa bilərsiniz. Əlavə suallarınız olarsa, əlaqə bölməsindən bizimlə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
İnformasiya resursunda müəyyən qeyri-etik normalarla qarşılaşdıqda və ya insanın şərəf və ləyaqətinə toxunan, yaxud digər qeyri-qanuni əməllərə rast gəldikdə, hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etmək tövsiyə olunur.
“Poçt haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 1.0.8-ci maddəsinə əsasən “Poçt göndərişi – poçt rabitəsi operatoru tərəfindən müəyyən ünvana çatdırılmaq üçün qəbul edilmiş poçt kartları, məktublar, teleqramlar, pul baratları, banderollar, kiçik paketlər, sekoqramlar, xüsusi “M” kisələri, bağlamalar” hesab olunur.
Əlavə olaraq bildiririk ki, “Poçt rabitəsi xidmətlərinin göstərilməsi Qaydaları”nın 1.4.32-ci bəndinə əsasən “sürətli poçt göndərişi – fiziki baxımdan qəbulu, daşınması və çatdırılması ən sürətli üsulla həyata keçirilən tərkibi sənəd və (və ya) mallardan ibarət qeydiyyatlı poçt göndərişi” hesab olunur.
Vətəndaşlar kiber insidentlə qarşılaşdıqda “1654” Çağrı Mərkəzi, www.cert.az internet saytı,  report@cert.az  elektron poçt ünvanı vasitəsilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinə müraciət edə bilərlər.
Hesabınız bloklandıqda, hesabınıza daxil olduğunuz zaman hesabınızın bloklanması barədə bildiriş göstərilir. Əgər qaydaları pozmadığınızı və “Facebook” tərəfindən hesabınızın səhvən bloklandığını düşünürsünüzsə, 30 gün ərzində qərarın yenidən nəzərdən keçirilməsi üçün “Facebook”a müraciət edə bilərsiniz. Bu müddət keçdikdən sonra hesabınız birdəfəlik silinir və müraciət etmə şansınızı itirirsiniz.
Qeyd: “Facebook” qaydalarına əsasən, ciddi və ya təkrar pozuntular zamanı hesab xəbərdarlıq edilmədən birdəfəlik silinə bilər.
Hesabınız bloklandıqda aşağıdakı keçidə daxil olaraq “Facebook”un rəsmi müraciət formasını doldurun: Forma keçid
Müraciət formasının doldurulması ilə bağlı hər hansı çətinliyiniz yaranarsa, www.cert.az saytı və ya reports@cert.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinə müraciət edin.
Mobil cihazların qeydiyyatı üçün dövlət rüsumu ilə bağlı məlumatları Vahid Elektron Xidmətlər Portalına daxil olaraq Mobil Cihazların Qeydiyyat Tarifləri bölməsindən əldə etmək mümkündür.
QEYD: “Dövlət rüsumu haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 33-5-ci maddəsinə əsasən, mobil cihazların qeydiyyata alınmasına görə dövlət rüsumunun məbləği mobil cihazların bazar qiymətinə uyğun olaraq müəyyən edilir. Markası, modeli, habelə bazar qiyməti müəyyən olunmayan mobil cihazların qeydiyyata alınmasına görə 20 manat dövlət rüsumu ödənilir.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza –  bulud texnologiyalarına əsaslanan, üztanıma və açıq açar texnologiyasını özündə birləşdirən bir həldir. Vətəndaşlar üçün tamamilə ödənişsiz olan SİMA dövlət qurumları və özəl şirkətlərin maliyyə, sığorta və digər sahələrdə təqdim etdiyi elektron xidmətlərindən istifadə olunduqda tətbiq edilə bilər. Daha ətraflı məlumatı sima.az linki üzərindən keçid edərək əldə edə bilərsiniz.
Rabitə sahəsindəki bütün tariflər nazirliyin və aidiyyəti qurumların saytlarının müvafiq bölmələrində yerləşdirilib.

Frequently asked questions
You can find answers to frequently asked questions here. If you have any additional questions, you can contact us through the contact section.
If you encounter certain unethical norms on an information resource, or if you encounter acts that violate a person's honor and dignity, or other illegal acts, it is recommended to contact law enforcement agencies.
According to Article 1.0.8 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Post”, “Postal item – postcards, letters, telegrams, money orders, envelopes, small packages, secograms, special “M” bags, parcels accepted by the postal operator for delivery to a specific address” is considered.
In addition, we would like to inform you that according to Article 1.4.32 of the “Rules for the Provision of Postal Services”, “express postal item – a registered postal item consisting of documents and (or) goods, the receipt, transportation and delivery of which is carried out in the fastest way from a physical point of view”.
When citizens encounter a cyber incident, they can contact the Electronic Security Service under the Ministry of Digital Development and Transport via the "1654" Call Center, the www.cert.az website, or the email address report@cert.az.
When your account is blocked, a notification about your account being blocked will be displayed when you log in to your account. If you believe that you did not violate the rules and that Facebook has blocked your account by mistake, you can appeal the decision to Facebook within 30 days. After this period, your account will be permanently deleted and you will lose your chance to appeal.
Note: According to Facebook's rules, in the event of serious or repeated violations, your account may be permanently deleted without warning.
If your account is blocked, please fill out the official Facebook application form by clicking on the following link: Link to form
If you have any difficulties filling out the application form, please contact the Electronic Security Service via the www.cert.az website or reports@cert.az email address.
SIMA is a new generation digital signature solution based on cloud technologies, combining face recognition and public key technology. SIMA, which is completely free for citizens, can be applied when using electronic services provided by government agencies and private companies in the financial, insurance and other fields. You can get more detailed information by clicking on the link sima.az.
All tariffs in the field of communications are posted in the relevant sections of the websites of the ministry and relevant institutions.