Prezident İlham Əliyev Naxçıvanda elektrik mühərrikli yeni avtobuslara baxıb, yenidənqurma işləri ilə tanış olub
"Naxçıvan şəhərində ictimai nəqliyyatın tənzimlənməsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında” Prezident İlham Əliyevin ötən il imzaladığı Sərəncama əsasən, şəhərin ictimai nəqliyyat sistemində sərnişindaşımanın yalnız elektrik mühərrikli avtobuslarla təşkili məqsədilə ölkəmizdə yığılan və uzunluğu 8,7 metr olan, hər biri 53 sərnişin tutumuna malik “BYD” markalı 60 avtobus alınıb, enerjidoldurma cihazları quraşdırılıb, avtobuslara xidmət göstərilməsi üçün depo infrastrukturu təkmilləşdirilib.
Hərəkətin idarə olunması üçün rəqəmsal dispetçer və monitorinq sistemi quraşdırılıb, həmçinin avtobuslarda bank kartları, QR kod, “Apple Pay” və “Google Pay” vasitəsilə nağdsız ödəniş imkanları yaradılıb.
Bu layihənin icrası ilə Naxçıvan şəhərində 9 marşrut xətti üzrə il ərzində 4,5 milyon sərnişinə yüksək səviyyədə xidmət göstərilə bilər.
Monitorinq mərkəzi vasitəsilə avtobusların hərəkəti real vaxt rejimində izləniləcək. Bu da sərnişinlərin təhlükəsiz və fasiləsiz daşınmasına nəzarəti təmin edəcək.
“BakuBus” MMC-nin Naxçıvan şəhərində fəaliyyətə başlaması ictimai nəqliyyat xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və ödəniş proseslərinin tam nağdsız formata keçirilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Üç hektara yaxın ərazisi olan depoda zəruri infrastruktur yaradılıb, o cümlədən texniki baxış və təmir postları, avtomatlaşdırılmış uçot sistemli elektrikdoldurma stansiyası və saatda 15 avtobusun yuyulmasına imkan verən kompleks quraşdırılıb. Depo ikinövbəli iş rejimində fəaliyyət göstərəcək və 200 sürücü, 22 inzibati heyət işlə təmin ediləcək. Sürücülərin aylıq əməkhaqqı isə 1000 manatdan çox olacaq.

President Ilham Aliyev viewed new electric buses in Nakhchivan and got acquainted with reconstruction works
According to the Order "On additional measures in the field of regulation of public transport in Nakhchivan city" signed by President Ilham Aliyev last year, in order to organize passenger transportation in the city's public transport system only with electric buses, 60 "BYD" buses assembled in our country, 8.7 meters long, each with a capacity of 53 passengers, were purchased, energy charging devices were installed, and the depot infrastructure for servicing the buses was improved.
A digital dispatch and monitoring system was installed to manage traffic, and cashless payment options were created on buses via bank cards, QR codes, "Apple Pay" and "Google Pay".
With the implementation of this project, 4.5 million passengers can be provided with high-level service on 9 routes in Nakhchivan city per year.
The movement of buses will be monitored in real time through the monitoring center. This will ensure control over the safe and uninterrupted transportation of passengers.
The launch of BakuBus LLC in Nakhchivan will make a significant contribution to improving the quality of public transport services and transitioning payment processes to a completely cashless format.
The necessary infrastructure has been created in the depot, which covers an area of ​​​​about three hectares, including technical inspection and repair posts, an electric charging station with an automated accounting system, and a complex that allows washing 15 buses per hour. The depot will operate in a two-shift mode and will employ 200 drivers and 22 administrative staff. The monthly salary of the drivers will be more than 1,000 manats.