Naxçıvanda rəqəmsal xidmətlərə “mygov ID” ilə vahid və təhlükəsiz giriş imkanı yaradılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikasında elektron xidmətlərin əlçatanlığının artırılması və vətəndaş məmnunluğunun təmin edilməsi istiqamətində növbəti addım atılıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, eləcə də onun tabeliyində fəaliyyət göstərən “Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi” MMC-nin rəsmi internet səhifələri ölkənin vahid identifikasiya sistemi olan “mygov ID” platformasına inteqrasiya edilib.
Yeni inteqrasiya nəticəsində hüquqi və fiziki şəxslər elektron müraciət etmək üçün şəxsi kabinetlərinə daxil olarkən ayrıca login və parol yadda saxlamağa ehtiyac duymurlar. Artıq sistemlərə giriş vahid identifikasiya sistemi olan “mygov ID” vasitəsilə həyata keçirilir.
Bu imkan istifadəçilərə “mygov ID” vasitəsilə təhlükəsiz və rahat şəkildə şəxsi kabinetlərinə daxil olaraq, muxtar respublika ərazisində GPON texnologiyasına əsaslanan yüksəksürətli fiber-optik internet xidmətinə qoşulmaq üçün “Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi” MMC-yə elektron qaydada müraciət etməyə imkan verir.
Platforma yalnız internet çəkilişi ilə bağlı müraciətlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmayıb. Vətəndaşlar Nazirliyin və Mərkəzin fəaliyyət istiqamətlərinə aid müxtəlif məsələlərlə bağlı ərizə, təklif və şikayətlərini də “mygov ID” vasitəsilə təhlükəsiz şəkildə elektron qaydada təqdim edə bilərlər.
Eyni zamanda, göndərilmiş müraciətlərin icra vəziyyətini “Müraciətlərim” bölməsindən operativ şəkildə izləmək mümkündür.
Bu yenilik vətəndaşların sistemlərə vahid identifikasiya vasitəsilə daha rahat və təhlükəsiz şəkildə daxil olmasına, müraciətlərin daha operativ və sistemli qəbuluna, müraciət prosesində şəffaflığın artırılmasına, eləcə də xidmətlərdən istifadə zamanı vaxt itkisinin qarşısının alınmasına geniş imkanlar yaradır.

В Нахчыване создан единый и безопасный доступ к цифровым услугам с помощью «mygov ID».
В Нахчыванской Автономной Республике сделан следующий шаг в направлении повышения доступности электронных услуг и обеспечения удовлетворенности граждан.
Официальные сайты Министерства цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики, а также действующее под его эгидой ООО «Нахчыванский почтово-телекоммуникационный центр» интегрированы в платформу «mygov ID», являющуюся единой системой идентификации страны.
В результате новой интеграции юридическим и физическим лицам больше не нужно запоминать отдельный логин и пароль при входе в личные кабинеты для подачи электронных заявок. Доступ к системам теперь осуществляется через единую систему идентификации «mygov ID».
Эта возможность позволяет пользователям безопасно и удобно входить в свои личные кабинеты через «mygov ID» и подавать электронные заявки в ООО «Нахчыванский почтово-телекоммуникационный центр» на подключение к высокоскоростному оптоволоконному интернету на основе технологии GPON на территории автономной республики.
Платформа предназначена не только для приема заявок, связанных с подключением к интернету. Граждане также могут безопасно подавать заявления, предложения и жалобы по различным вопросам, связанным с деятельностью Министерства и Центра, в электронном виде через «mygov ID».
При этом в разделе «Мои заявления» можно оперативно отслеживать статус выполнения отправленных заявлений.
Это нововведение открывает широкие возможности для граждан по более удобному и безопасному доступу к системам посредством единого идентификатора, более быстрому и систематическому получению заявлений, повышению прозрачности процесса подачи заявлений, а также предотвращению потери времени при использовании услуг.