Naxçıvanda mikromobilliyin təşviqi istiqamətində yeni addım
Naxçıvan şəhərində velosiped və elektrik skuterləri üçün xüsusi parklanma və enerji doldurma qurğusu quraşdırılıb.
Atatürk küçəsi 1 ünvanında, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin inzibati binasının qarşısında yerləşən qurğudan Nazirliyin və tabeli qurumların əməkdaşları, eləcə də ərazidəki poçt bölməsindən istifadə edən vətəndaşlar yararlana biləcəklər.
əşəbbüsün məqsədi qısa məsafələrdə alternativ nəqliyyat vasitələrindən istifadəni təşviq etmək, ekoloji təmiz nəqliyyat vərdişlərini formalaşdırmaq və şəhərdə mikromobilliyin inkişafına dəstək olmaqdır.
İlkin mərhələdə pilot layihənin nəticələri qiymətləndiriləcək. Tələbat nəzərə alınaraq, gələcəkdə bu tip qurğuların şəhərin digər ərazilərində də quraşdırılması nəzərdə tutulur.

Новый шаг на пути развития микромобильности в Нахчыване.
В городе Нахчыване установлена специальная парковка и зарядная станция для велосипедов и электросамокатов.
Расположенная по адресу: улица Ататюрка, 1, напротив административного здания Министерства цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики, станция будет доступна сотрудникам министерства и подведомственных учреждений, а также гражданам, пользующимся расположенным в этом районе почтовым отделением.
Цель инициативы – поощрение использования альтернативных видов транспорта на коротких дистанциях, формирование экологически чистых транспортных привычек и поддержка развития микромобильности в городе.
Результаты пилотного проекта будут оценены на начальном этапе. С учетом спроса в будущем планируется установка подобных объектов и в других районах города.