Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin əsasında “Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyi” publik hüquqi şəxs yaradılıb
Yeni Agentlik ölkədə kibertəhlükəsizlik sahəsində tənzimləmə və nəzarəti həyata keçirəcək, informasiya infrastrukturunun dayanıqlılığının artırılması, kibertəhlükələrin aşkarlanması və qarşısının alınması, yayılması qadağan edilən informasiyanın internet informasiya ehtiyatlarında yerləşdirilməsinə qarşı tədbirlərin görülməsi, fərdi məlumatların mühafizəsi, eləcə də əhalinin və təşkilatların maarifləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərəcək.
Fərmana əsasən, Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyi Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin hüquqi varisidir, onun bütün hüquq və öhdəlikləri, eləcə də əmlakı Agentliyə keçir. Agentliyin fəaliyyətinə sədr və üç müavindən ibarət İdarə Heyəti rəhbərlik və nəzarət edəcək.
Sənədlə, həmçinin bir sıra normativ hüquqi aktlara dəyişiklik edilib, Elektron Təhlükəsizlik Xidməti ilə bağlı müddəalar yeni yaradılan Agentliyə uyğunlaşdırılıb.

The "National Cybersecurity Agency" public legal entity was established on the basis of the Electronic Security Service
The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has signed a Decree on improving governance in the field of cybersecurity. According to the Decree, a public legal entity “National Cybersecurity Agency” was established under the Ministry on the basis of the Electronic Security Service under the Ministry of Digital Development and Transport.
The new Agency will carry out regulation and control in the field of cybersecurity in the country, will work towards increasing the resilience of information infrastructure, detecting and preventing cyber threats, taking measures against the placement of information prohibited for dissemination on Internet information resources, protecting personal data, as well as educating the population and organizations.
According to the Decree, the National Cybersecurity Agency is the legal successor of the Electronic Security Service, all its rights and obligations, as well as property, are transferred to the Agency. The Agency’s activities will be managed and controlled by a Board of Directors consisting of a chairman and three deputies.
The document also amended a number of regulatory legal acts, and the provisions related to the Electronic Security Service were adapted to the newly established Agency.