Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 11-də Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfəri çərçivəsində Azərbaycan Televiziyasına müsahibə verib.
Dövlətimizin başçısı bildirib ki:
- Əgər biz nəqliyyat dəhlizlərindən danışırıqsa, bu gün təbii ki, Naxçıvanın timsalında yeni nəqliyyat damarlarını görürük.
- Zəngəzur dəhlizinin yaradılması, bildiyiniz kimi, bizim təşəbbüsümüz olub. Azərbaycanın əsas hissəsini onun ayrılmaz hissəsi olan Naxçıvanla birləşdirmək bizim çoxdankı arzumuz olub. Biz bu hədəfə doğru inamla və çox böyük məharətlə addımlayırdıq, yaxınlaşırdıq və artıq yaxınlaşmışıq.
- Bu gün Horadiz–Ağbənd avtomobil yolu demək olar ki, hazırdır. Bir sıra xırda məsələlər qalıb. Dəmir yolunun tikintisi də sürətlə gedir.
- O ki qaldı Naxçıvan dəmir yolunun tikintisinə, hazırda işlər gedir. Mənim göstərişimlə Nəqliyyat Nazirliyi bu işlə məşğuldur. Azərbaycan Dəmir Yolları Ordubad istiqamətində inşa işlərinə başlamışdır və olmayan hissələr yenidən tikiləcək.
- Sadəcə olaraq, bu gün mövcud olan dəmir yolunun yükaşırma qabiliyyəti 1,5 milyon tondur. İlkin mərhələ üçün Zəngəzur dəhlizinin və ümumiyyətlə, Şərq-Qərb dəhlizinin bir qolu olan bu yolun fəaliyyətə başlaması kifayətdir. Amma bizim istəyimiz ondan ibarətdir ki, bu nəqliyyat dəhlizindən ən azı 15 milyon ton yük keçsin.
- Zəngəzur dəhlizi açılandan sonra artıq Azərbaycandan İrana ikinci dəmir yolu xətti açılacaqdır. Məhz Zəngəzur dəhlizindən Naxçıvana girərək və Culfa dəmiryol məntəqəsindən İrana dəmir yolu var. Yəni bu layihə daha tez reallaşa bilər. Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi Fars körfəzinə istiqamətləndirilir. Oradan o bölgəyə yaxın olan, məsələn, Pakistana uzana bilər. Yəni bu, çox önəmli bir nəqliyyat layihəsi olacaqdır və bunun mərkəzində Naxçıvan dayanır.
- Əlbəttə ki, buradan keçən tutaq ki, 15 milyon ton, bəlkə daha çox yük daha böyük canlanmaya gətirib çıxaracaq. Daha çox iş yerləri açılacaq, iqtisadi fəallıq artacaq və Naxçıvan, deyə bilərəm ki, əvəzolunmaz nəqliyyat mərkəzlərinin birinə çevriləcəkdir.
- Naxçıvan şəhərinin nəqliyyat problemləri həll olundu. Bu gün yeni elektrikli avtobusların təqdimatı oldu və artıq onlar, yəqin ki, sabahdan xəttə buraxılacaq.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев дал интервью Азербайджанскому телевидению в рамках своего визита в Нахчыванскую Автономную Республику 11 августа.
Глава государства сказал:
- Если говорить о транспортных коридорах, то сегодня, конечно, мы видим новые транспортные артерии в виде Нахчывана.
- Создание Зангезурского коридора, как вы знаете, было нашей инициативой. Давней нашей мечтой было соединить основную часть Азербайджана с Нахчываном, который является его неотъемлемой частью. Мы уверенно и умело двигались к этой цели, приближались к ней и уже приблизились.
- Сегодня почти готова трасса Хорадиз-Агбанд. Осталось лишь несколько мелких вопросов. Строительство железной дороги также быстро продвигается.
- Что касается строительства Нахчыванской железной дороги, то сейчас ведутся работы. По моим указаниям Министерство транспорта занимается этой работой. Азербайджанские железные дороги начали строительные работы в Ордубадском направлении, а недостающие участки будут восстановлены.
- Проще говоря, пропускная способность существующей железной дороги сегодня составляет 1,5 миллиона тонн. На начальном этапе достаточно, чтобы эта дорога, являющаяся ответвлением Зангезурского коридора и, в целом, Восточно-Западного коридора, начала функционировать. Но мы хотим, чтобы по этому транспортному коридору проходило не менее 15 миллионов тонн грузов.
- После открытия Зангезурского коридора будет открыта вторая железнодорожная линия из Азербайджана в Иран. Существует железная дорога от Зангезурского коридора до Нахчывана и от железнодорожной станции Джульфа до Ирана. То есть этот проект можно реализовать быстрее. Северо-Южный транспортный коридор направлен к Персидскому заливу. Оттуда он может протянуться до Пакистана, который находится недалеко от этого региона. То есть это будет очень важный транспортный проект, и Нахчыван находится в его центре.
- Конечно, скажем, 15 миллионов тонн, возможно, увеличение грузопотока здесь приведет к большему оживлению. Будет создано больше рабочих мест, увеличится экономическая активность, и Нахчыван, я бы сказал, станет одним из незаменимых транспортных центров.
- Транспортные проблемы города Нахчывана решены. Сегодня были представлены новые электробусы, и, вероятно, завтра их запустят в эксплуатацию.