Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində “Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2025-ci il 17 dekabr tarixli Fərmanına əsasən Nazirliyin tabeliyində olan “Naxçıvanpoçt” və “Naxçıvan Telekom” MMC-lər, o cümlədən “Naxçıvan Muxtar Respublikası Radio-Televiziya Ötürücü Mərkəzi” Publik Hüquqi Şəxs birləşdirilməklə yaradılıb.
Mərkəzin əsas məqsədi poçt və telekommunikasiya sahəsində mövcud resursların vahid idarəetmə altında birləşdirilməsi, idarəetmədə çevikliyin artırılması, xərclərin optimallaşdırılması, texniki və insan resurslarından səmərəli istifadə, eləcə də müasir xidmət modellərinin tətbiqidir. Bu struktur vasitəsilə poçt rabitəsi, internet və digər rəqəmsal xidmətlər üzrə planlaşdırma, istismar, inkişaf və nəzarət funksiyalarının koordinasiyalı şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri sırasında poçt və telekommunikasiya infrastrukturunun modernləşdirilməsi, fiber-optik və rəqəmsal şəbəkələrin genişləndirilməsi, xidmət keyfiyyətinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, elektron xidmətlərin tətbiqi, vahid texniki standartların formalaşdırılması, kadr potensialının gücləndirilməsi əsas prioritetlər kimi müəyyən edilib.

The “Nakhchivan Post and Telecommunications Center” Limited Liability Company under the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic was established by the Decree of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic dated December 17, 2025, by merging the “Nakhchivanpost” and “Nakhchivan Telecom” LLCs under the Ministry, as well as the “Nakhchivan Autonomous Republic Radio-Television Transmission Center” Public Legal Entity.
The main goal of the Center is to unite existing resources in the field of post and telecommunications under a single management, increase flexibility in management, optimize costs, effectively use technical and human resources, as well as apply modern service models. Through this structure, it is intended to coordinate the implementation of planning, operation, development and control functions for postal communications, the Internet and other digital services.
The main priorities of the center's activities include modernization of postal and telecommunications infrastructure, expansion of fiber-optic and digital networks, alignment of service quality with international standards, introduction of electronic services, formation of unified technical standards, and strengthening of human resources.