Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində “Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2025-ci il 17 dekabr tarixli Fərmanına əsasən Nazirliyin tabeliyində olan “Naxçıvanpoçt” və “Naxçıvan Telekom” MMC-lər, o cümlədən “Naxçıvan Muxtar Respublikası Radio-Televiziya Ötürücü Mərkəzi” Publik Hüquqi Şəxs birləşdirilməklə yaradılıb.
Mərkəzin əsas məqsədi poçt və telekommunikasiya sahəsində mövcud resursların vahid idarəetmə altında birləşdirilməsi, idarəetmədə çevikliyin artırılması, xərclərin optimallaşdırılması, texniki və insan resurslarından səmərəli istifadə, eləcə də müasir xidmət modellərinin tətbiqidir. Bu struktur vasitəsilə poçt rabitəsi, internet və digər rəqəmsal xidmətlər üzrə planlaşdırma, istismar, inkişaf və nəzarət funksiyalarının koordinasiyalı şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri sırasında poçt və telekommunikasiya infrastrukturunun modernləşdirilməsi, fiber-optik və rəqəmsal şəbəkələrin genişləndirilməsi, xidmət keyfiyyətinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, elektron xidmətlərin tətbiqi, vahid texniki standartların formalaşdırılması, kadr potensialının gücləndirilməsi əsas prioritetlər kimi müəyyən edilib.

«Нахчыванский центр почты и связи»
Общество с ограниченной ответственностью «Нахчыванский почтовый и телекоммуникационный центр» при Министерстве цифрового развития и транспорта Автономной Нахчыванской Республики было создано Указом Председателя Верховного Собрания Автономной Нахчыванской Республики от 17 декабря 2025 года путем слияния ООО «Нахчыванская почта» и «Нахчыванский телекоммуникационный центр» при Министерстве, а также публичным юридическим лицом «Нахчыванский автономный центр радио- и телевещания».
Основная цель Центра – объединение существующих ресурсов в сфере почты и телекоммуникаций под единым управлением, повышение гибкости управления, оптимизация затрат, эффективное использование технических и кадровых ресурсов, а также применение современных моделей обслуживания. Посредством такой структуры предполагается координировать выполнение функций планирования, эксплуатации, развития и контроля почтовой связи, интернета и других цифровых услуг.
К основным приоритетам деятельности центра относятся модернизация почтовой и телекоммуникационной инфраструктуры, расширение волоконно-оптических и цифровых сетей, приведение качества обслуживания в соответствие с международными стандартами, внедрение электронных услуг, формирование единых технических стандартов и укрепление кадрового потенциала.