Uşaqların təhlükəsizliyi — ən güclü şifrəmizdir
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Ordubad şəhər tam orta internat məktəbində “Rəqəmsal Gələcək Uşaqlarla Başlayır” adlı sosial layihə həyata keçirilib.
Layihənin əsas məqsədi uşaqların gələcək inkişafına töhfə vermək, eyni zamanda rəqəmsal dünyada təhlükəsiz və məsuliyyətli davranmalarına dəstək olmaqdır.
Tədbir çərçivəsində 13–17 yaş qrupu uşaqlar üçün “Rəqəmsal dünyada uşaqların davranışı” mövzusunda interaktiv təlim keçirilib. Uşaqlara internet təhlükəsizliyi, sosial şəbəkələrdən düzgün istifadə və rəqəmsal mühitdə davranış qaydaları barədə məlumat verilib və sertifikatlar təqdim edilib.
Həmçinin, layihə çərçivəsində Nazirliyin əməkdaşları və “Rəqəmsal” könüllülər tərəfindən uşaqlar üçün üz boyama guşəsi, müxtəlif əyləncə və fəaliyyət zonaları təşkil olunub. Uşaqlar gün ərzində musiqili əyləncələr, komanda yarışları, estafet oyunları və interaktiv fəaliyyətlərdə iştirak edərək yaradıcı və sosial bacarıqlarını nümayiş etdiriblər.
Tədbirin sonunda hər bir uşağa onun adına hazırlanmış, üzərində layihənin şüarı əks olunan fərdi sertifikatlar və müxtəlif hədiyyələr təqdim olunub.

Безопасность детей — наш самый надежный пароль.
Министерство цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики реализовало социальный проект «Цифровое будущее начинается с детей» в средней школе-интернате города Ордубад по случаю 1 июня – Международного дня защиты детей.
Главная цель проекта – содействие будущему развитию детей, а также поддержка их безопасного и ответственного поведения в цифровом мире.
В рамках мероприятия был проведен интерактивный тренинг на тему «Поведение детей в цифровом мире» для детей в возрасте 13–17 лет. Дети были проинформированы о безопасности в интернете, правильном использовании социальных сетей и правилах поведения в цифровой среде, а также получили сертификаты.
Также в рамках проекта сотрудники Министерства и волонтеры проекта «Цифровое будущее» организовали для детей уголок для рисования на лицах и различные развлекательные и игровые зоны. В течение дня дети демонстрировали свои творческие и социальные навыки, участвуя в музыкальных выступлениях, командных соревнованиях, эстафетах и интерактивных мероприятиях.
В конце мероприятия каждому ребенку были вручены индивидуальные сертификаты, оформленные на его имя и содержащие слоган проекта, а также различные подарки.