Rəhbər şəxslər üçün kibertəhlükəsizlik təlimi keçirilib
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə muxtar respublikada fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının rəhbər heyəti üçün kibertəhlükəsizlik mövzusunda təlim keçirilib.
Ağbulaq İstirahət Mərkəzində təşkil olunan tədbirdə əvvəlcə sərgi və stendlərlə tanışlıq olub, kibertəhlükəsizlik sahəsində tətbiq olunan müasir texnologiyalar və innovativ həllərlə bağlı məlumat əldə ediblər. Daha sonra açılış nitqi ilə çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, nazir vəzifələrini icra edən Azər Məmmədrəhimov bu cür təlimlərin müasir dövrdə xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayaraq qeyd edib ki, rəqəmsallaşmanın sürətlə artdığı bir şəraitdə dövlət qurumlarının kibertəhlükəsizliyin gücləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. O, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasının yalnız texniki məsələ deyil, həm də idarəetmə və məsuliyyət məsələsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ardınca çıxış edən Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev kibertəhlükəsizlik sahəsində maarifləndirmə tədbirlərinin davamlılığının vacibliyini vurğulayıb. O bildirib ki, müasir dövrdə informasiya təhlükəsizliyi yalnız İT mütəxəssislərinin deyil, bütün rəhbər şəxslərin gündəmində olmalı və bu sahədə biliklərin artırılması idarəetmənin effektivliyinə birbaşa təsir göstərir.
İRİA-nın İnformasiya Təhlükəsizliyi departamentinin müdiri Şahmar Hacıyəhyayev çıxışı zamanı vurğulayıb ki, qurumların rəqəmsallaşması ilə paralel olaraq kibertəhlükəsizliyinin də təmin edilməsi olduqca vacib faktordur. Bu sahədə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi olaraq böyük işlər görülür. Belə ki, son 2 ildə 200-dən çox rəhbər şəxsə və 50-dən çox qurumun 6000-ə yaxın əməkdaşına kibermaarifləndirmə təlimləri həyata keçirilib. Bu da həmin qurumların kiberdayanıqlılığının artırılması istiqamətində görülmüş ciddi addımlardır.
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin xarici təlimçi heyəti və İRİA tərəfindən dəvət edilən xarici ekspertlər tərəfindən rəqəmsallaşma, süni intellekt və kibertəhlükəsizlik sahələrinə dair müxtəlif aktual mövzularda təqdimatlar və praktiki vörkşoplar həyata keçirilib.
Kibertəhlükəsizlik sahəsinə dair əsas anlayışlar, müasir qlobal çağırışlar və dövlət sektorunda rast gəlinən əsas risklər geniş şəkildə izah edilib. Daha sonra rəhbər şəxslərə yönəlmiş hədəfli hücumlar, xüsusilə CEO və yüksək vəzifəli şəxslərin fişinq, sosial mühəndislik və digər kiberhücumlara məruz qalma halları real nümunələr əsasında təhlil olunub.
Eyni zamanda informasiya sızmalarının başvermə səbəbləri, o cümlədən insan faktoru, zəif təhlükəsizlik siyasətləri və texniki boşluqlar müzakirə edilib, bu risklərin minimuma endirilməsi üçün qabaqlayıcı tədbirlər və effektiv idarəetmə yanaşmaları iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Həmçinin açıq mənbələrdən məlumat toplanması (OSINT) və təşkilatlar üçün yarada biləcəyi təhlükələr barədə ətraflı məlumat verilib.
Günün ikinci yarısında təşkil olunan masaüstü məşğələlər zamanı iştirakçılar real ssenarilər üzərində işləyərək kiberinsidentlərə reaksiya vermə, qərar qəbuletmə və böhran vəziyyətlərinin idarə olunması bacarıqlarını praktiki şəkildə tətbiq ediblər. Bu sessiyalar rəhbər şəxslərin kritik situasiyalarda operativ və düzgün qərarvermə qabiliyyətlərinin gücləndirilməsinə yönəlib.
Təlim çərçivəsində, həmçinin veb fəaliyyətlər zamanı istifadəçi davranışının analizi, brauzer artefaktları vasitəsilə istifadəçi niyyətinin və potensial risklərin müəyyən edilməsi, eləcə də rəqəmsal izlərin təhlükəsizlik baxımından qiymətləndirilməsi kimi müasir və aktual məsələlər də geniş müzakirə olunub.

Проведено обучение по кибербезопасности для руководителей.
Для руководства государственных учреждений, действующих в автономной республике, был проведен тренинг по кибербезопасности, организованный совместно Министерством цифрового развития и транспорта Автономной Республики Нахчыван и Азербайджанским центром кибербезопасности, действующим в рамках Агентства инноваций и цифрового развития (ИДИА) при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики.
На мероприятии, проходившем в развлекательном центре «Агбулаг», участники сначала ознакомились с экспозициями и стендами, а также получили информацию о современных технологиях и инновационных решениях, применяемых в области кибербезопасности. Затем исполняющий обязанности министра, заместитель министра цифрового развития и транспорта Автономной Республики Нахчыван Азер Маммадрагимов, подчеркнул особую важность подобных тренингов в современную эпоху и отметил, что в условиях стремительной цифровизации укрепление кибербезопасности государственных учреждений приобретает особое значение. Он обратил внимание на то, что обеспечение информационной безопасности — это не только технический вопрос, но и вопрос управления и ответственности.
Далее выступил ректор Нахчыванского государственного университета Эльбрус Исаев, подчеркнув важность продолжения информационно-просветительской работы в области кибербезопасности. Он отметил, что в современную эпоху информационная безопасность должна быть в повестке дня всех руководителей, а не только IT-специалистов, и повышение уровня знаний в этой области напрямую влияет на эффективность управления.
Шахмар Хаджияхьяев, руководитель Департамента информационной безопасности ИРИА, подчеркнул в своем выступлении, что обеспечение кибербезопасности является очень важным фактором параллельно с цифровизацией учреждений. В этой области ведется большая работа, например, в Азербайджанском центре кибербезопасности. Так, за последние 2 года были проведены тренинги по кибербезопасности для более чем 200 руководителей и около 6000 сотрудников более чем 50 учреждений. Это серьезный шаг, предпринятый для повышения киберустойчивости этих учреждений.
Презентации и практические семинары по различным актуальным темам в области цифровизации, искусственного интеллекта и кибербезопасности были проведены внешними специалистами по обучению Азербайджанского центра кибербезопасности и приглашенными ИРИА зарубежными экспертами.
В ходе семинара были подробно рассмотрены основные концепции в области кибербезопасности, современные глобальные вызовы и основные риски, с которыми сталкивается государственный сектор. Затем на реальных примерах был проведен анализ целенаправленных атак на руководителей, особенно генеральных директоров и высокопоставленных должностных лиц, подверженных фишингу, социальной инженерии и другим кибератакам.
В то же время обсуждались причины утечек информации, включая человеческий фактор, слабые политики безопасности и технические пробелы, а также были представлены превентивные меры и эффективные подходы к управлению для минимизации этих рисков. Была также предоставлена ​​подробная информация об разведке на основе открытых источников (OSINT) и угрозах, которые она может представлять для организаций.
Во время практических занятий, проведенных во второй половине дня, участники работали над реальными сценариями и применяли на практике свои навыки реагирования на кибер-инциденты, принятия решений и управления кризисами. Эти занятия были направлены на укрепление способности менеджеров принимать оперативные и обоснованные решения в критических ситуациях.
В ходе обучения также были рассмотрены современные и актуальные вопросы, такие как анализ поведения пользователей во время работы в интернете, определение намерений пользователей и потенциальных рисков на основе данных браузера, а также оценка цифрового следа с точки зрения безопасности.