Naxçıvanda telefon rabitəsinin 100 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbiri keçirilib
Martın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən Naxçıvanda telefon rabitəsinin yaradılmasına həsr olunmuş “Bir əsrlik səs: Naxçıvanda telefon rabitəsinin 100 illiyi” adlı yubiley tədbiri keçirilib.
Tədbir iştirakçıları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərinin baş meydanında ucalan abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri qoyaraq Ulu Öndərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Naxçıvan Dövlət Texniki Kollecində davam edən tədbirdə dövlət qurumlarının rəhbərləri, rabitə sahəsinin əməkdaşları və rəqəmsal könüllülər iştirak ediblər.
İştirakçılar əvvəlcə sərgi ilə tanış olublar, rabitə sahəsinin keçdiyi inkişaf yolunu əks etdirən eksponatlara baxış keçiriblər. Qeyd edək ki, sərgidə tarixi telefon aparatları, arxiv foto və sənədləri, həmçinin telefon rabitəsinin inkişaf mərhələlərini əks etdirən şəkillər nümayiş etdirilib.
Tədbirin rəsmi hissəsində Vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərin və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, daha sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Ardınca Naxçıvanda telefon rabitəsinin yaranması və inkişaf tarixini əks etdirən “1926-cı ildən bu günə” adlı videoçarx nümayiş olunub.
Ardınca Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, nazir vəzifəsini icra edən Azər Məmmədrəhimov çıxış edərək rabitə sahəsinin keçdiyi inkişaf mərhələlərindən danışıb. O bildirib ki, 1926-cı ildə qəbul edilən qərar Naxçıvanda müasir rabitə sisteminin formalaşmasının təməlini qoyub. Vurğulanıb ki, son yüz ildə həyata keçirilən yeniliklər, tətbiq olunan müasir texnologiyalar və yaradılan infrastruktur dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsinə, iqtisadi fəaliyyətin genişlənməsinə və əhaliyə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə mühüm töhfə verib.
Nazir müavini qeyd edib ki, hazırda Naxçıvanda rabitə və rəqəmsal xidmətlərin inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir və gələcək illərdə innovativ texnologiyaların tətbiqi, rəqəmsallaşmanın genişləndirilməsi və müasir xidmətlərin əlçatanlığının artırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər davam etdiriləcək.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan Bölməsinin sədri İsmayıl Hacıyev, Naxçıvan Muxtar Respublikası Dövlət Arxiv İdarəsinin rəisi Mehman Məmmədov və Naxçıvan Dövlət Texniki Kollecinin direktoru Asəf Ruşanov rabitə sahəsinin tarixi inkişaf mərhələləri, əldə olunan nailiyyətlər, müasir texnologiyaların tətbiqi və gələcək inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər. Çıxışlarda bildirilib ki, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı rabitə xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, idarəetmədə çevikliyin artırılmasına və regionun sosial-iqtisadi inkişafının sürətlənməsinə mühüm təsir göstərir.
Tədbirdə həmçinin rabitə sahəsində uzun illər fəaliyyət göstərmiş əməkdar rabitəçi Səmayə Quliyeva, uzunmüddətli əmək fəaliyyəti ilə seçilən Elbrus Qocayev, eləcə də gənc əməkdaş, İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı Turqay Məhərrəmov çıxış edərək xatirələrini və təəssüratlarını bölüşüblər.
Yubiley münasibətilə rabitə sahəsində uzun illər səmərəli fəaliyyət göstərmiş bir qrup əməkdaş fəxri fərman və hədiyyələrlə təltif olunub.
Tədbirin bədii hissəsində canlı musiqi ifaları səsləndirilib, Nazirliyin əməkdaşı Təhmin Bağırovun ifası təqdim olunub, Naxçıvan Dövlət Texniki Kollecinin “Buta” rəqs qrupu tərəfindən rəqs və musiqi nömrələri nümayiş etdirilib.

В Нахчыване состоялось юбилейное мероприятие, посвященное 100-летию телефонной связи.
17 марта Министерство цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики провело юбилейное мероприятие под названием «Столетие голоса: 100 лет телефонной связи в Нахчыване», посвященное созданию телефонной связи в городе.
Участники мероприятия посетили памятник Национальному Вождю Гейдару Алиеву на главной площади Нахчывана и возложили цветы к памятнику, отдавая дань памяти Великому Вождю.
В мероприятии, проходившем в Нахчыванском государственном техническом колледже, приняли участие руководители государственных учреждений, сотрудники сектора связи и цифровые волонтеры.
Участники сначала ознакомились с выставкой и осмотрели экспонаты, отражающие путь развития сектора связи. Следует отметить, что на выставке были представлены исторические телефонные аппараты, архивные фотографии и документы, а также изображения, отражающие этапы развития телефонной связи.
В официальной части мероприятия минутой молчания почтили память мучеников, отдавших свои жизни за Родину и Национального лидера Гейдара Алиева, после чего прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Затем был показан видеоролик «С 1926 года по настоящее время», отражающий историю создания и развития телефонной связи в Нахчыване.
Затем исполняющий обязанности министра Азер Мамедрагимов, заместитель министра цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики, рассказал об этапах развития сектора связи. Он отметил, что принятое в 1926 году решение заложило основу для формирования современной системы связи в Нахчыване. Было подчеркнуто, что внедренные за последние сто лет инновации, применяемые современные технологии и созданная инфраструктура внесли значительный вклад в совершенствование государственного управления, расширение экономической деятельности и повышение качества услуг, предоставляемых населению.
Заместитель министра отметил, что в настоящее время развитие коммуникационных и цифровых услуг в Нахчыване является одним из приоритетов государственной политики, и в ближайшие годы будут продолжены последовательные меры по внедрению инновационных технологий, расширению цифровизации и повышению доступности современных услуг.
Затем председатель Нахчыванского отделения Национальной академии наук Азербайджана Исмаил Хаджиев, начальник отдела Государственного архива Нахчыванской Автономной Республики Мехман Мамедов и директор Нахчыванского государственного технического колледжа Асаф Рушанов поделились своими взглядами на исторические этапы развития сектора связи, достижения, применение современных технологий и перспективы дальнейшего развития. В выступлениях было отмечено, что стремительное развитие информационно-коммуникационных технологий оказывает значительное влияние на повышение качества коммуникационных услуг, повышение гибкости управления и ускорение социально-экономического развития региона.
На мероприятии также выступили заслуженный сотрудник отдела коммуникаций Самая Гулиева, много лет проработавшая в сфере коммуникаций, Эльбрус Годжаев, отмеченный многолетним стажем, а также молодой сотрудник, участник Второй Карабахской войны, Тургай Махаррамов, поделившиеся своими воспоминаниями и впечатлениями.
По случаю годовщины группе сотрудников, много лет эффективно работавших в сфере коммуникаций, были вручены почетные грамоты и подарки.
В художественной части мероприятия состоялись живые музыкальные выступления, в том числе выступление сотрудника Министерства Тахмина Багирова, а также танцевально-музыкальные номера в исполнении танцевальной группы «Бута» Нахчыванского государственного технического колледжа.