Naxçıvanda Şəhid və Qazi övladları üçün “Rəqəmsal Bacarıqlar” üzrə sosial təlim proqramına start veriləcək
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi MMC tərəfindən Şəhid və Qazi ailələrinin övladları üçün “Rəqəmsal Bacarıqlar” üzrə sosial təlim proqramı həyata keçiriləcək.
Zəfər Gününə həsr olunan layihənin əsas məqsədi Şəhid və Qazi ailələrinin övladlarının müasir rəqəmsal bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, onların gələcək təhsil və peşə fəaliyyətinə hazırlığının gücləndirilməsidir.
44 gün davam edəcək təlim proqramı çərçivəsində iştirakçılara kompüterdən istifadə, Windows əməliyyat sistemi, Microsoft Word, Microsoft PowerPoint və Microsoft Excel proqramları, internet resurslarından istifadə, bulud texnologiyaları, süni intellektin əsasları və kibertəhlükəsizlik istiqamətləri üzrə praktiki bilik və bacarıqlar öyrədiləcək.
Təlimlər zamanı nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki məşğələlərə xüsusi üstünlük veriləcək.
Layihədə Şəhid və Qazi ailələrinin övladları iştirak edə biləcəklər. Təlim proqramı iştirakçılar üçün tamamilə ödənişsiz təşkil olunacaq.
Təlimlər NPTM MMC-nin Təlim və Tədris sektorunun Naxçıvan şəhərində, Şərur, Culfa və Ordubad rayonlarında yerləşən inzibati binalarında keçiriləcək.
Sənəd qəbulu 27 avqust–27 sentyabr 2026-cı il tarixləri arasında həyata keçiriləcək. Təlim proqramını uğurla başa vuran iştirakçılara sertifikatlar təqdim ediləcək.
“Rəqəmsal Bacarıqlar” sosial təlim proqramı Şəhid və Qazi ailələrinin övladlarının rəqəmsal imkanlarının genişləndirilməsinə, onların müasir texnologiyalardan daha səmərəli istifadə etməsinə və gələcək inkişaflarına dəstək məqsədi daşıyır.

A social training program on "Digital Skills" will be launched in Nakhchivan for the children of martyrs and veterans
Nakhchivan Post and Telecommunications Center LLC, operating under the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic, will implement a social training program on "Digital Skills" for the children of Martyrs and Ghazi families.
The main goal of the project dedicated to Victory Day is to develop modern digital skills of the children of Martyrs and Ghazi families, and to strengthen their preparation for future education and professional activities.
Within the framework of the 44-day training program, participants will be taught practical knowledge and skills in computer use, Windows operating system, Microsoft Word, Microsoft PowerPoint and Microsoft Excel programs, use of Internet resources, cloud technologies, the basics of artificial intelligence and cybersecurity.
During the training, along with theoretical knowledge, special preference will be given to practical exercises.
Children of Martyrs and Ghazi families will be able to participate in the project. The training program will be organized completely free of charge for participants.
The trainings will be held in the administrative buildings of the Training and Education Sector of NPTM LLC in Nakhchivan city, Sharur, Julfa and Ordubad districts.
The acceptance of documents will be carried out between August 27 and September 27, 2026. Certificates will be awarded to participants who successfully complete the training program.
The “Digital Skills” social training program aims to expand the digital capabilities of children of Martyrs and Veterans' families, to support their more effective use of modern technologies and their future development.