Naxçıvanda “Ağıllı şəhər və Ağıllı kənd” Startap Festivalı keçirilib
Mayın 22-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Naxçıvan Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı əsasında “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunmuş “Ağıllı şəhər və Ağıllı kənd” Startap Festivalı keçirilib. Festival dövlət qurumlarını, texnologiya şirkətlərini, innovasiya ekosistemi nümayəndələrini və startapları bir platformada bir araya gətirib.
Tədbirin əsas məqsədi ağıllı şəhər və ağıllı kənd həllərinin təşviqi, rəqəmsal transformasiya istiqamətində innovativ layihələrin təqdimatı və regionda texnologiya ekosisteminin inkişafına dəstək göstərməkdir.
Festivalın rəsmi açılışda çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, nazir vəzifələrini icra edən Azər Məmmədrəhimov bildirib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi şəhərsalma, memarlıq və müasir texnologiyaların inkişafına verilən xüsusi önəmin göstəricisidir. Nazir müavini qeyd edib ki, “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” layihələri, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi və rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindəndir. Həmçinin vurğulayıb ki, Bakıda keçirilən WUF13 — Ümumdünya Şəhərsalma Forumu Azərbaycanın dayanıqlı şəhərsalma və rəqəmsal inkişaf sahəsində beynəlxalq nüfuzunun artdığını göstərir.
Bildirilib ki, festival çərçivəsində ümumilikdə 60 startap komandası, 151 iştirakçı, 5 münsif, 9 panelist və 26 mentor iştirak edir. Təqdim olunan layihələr gənclərin texnologiyanın yalnız istifadəçisi deyil, həm də gələcəyin həllərini formalaşdıran yaradıcı qüvvə olduğunu nümayiş etdirir.
Sonra festivalda Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev çıxış edəərk bildirib ki, müasir dövrdə universitetlər yalnız təhsil müəssisəsi deyil, həm də innovasiya və texnologiyaların formalaşdığı mühüm inkişaf mərkəzləridir. O qeyd edib ki, universitetdə tələbələrin yaradıcı və innovativ potensialının inkişafına xüsusi diqqət göstərilir və tələbələrin festivalda innovativ və perspektivli startap layihələri ilə təmsil olunması sevindirici haldır. Rektor vurğulayıb ki, “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyaları dayanıqlı inkişafın və həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinin əsas istiqamətlərindən biridir.
Festivalda çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikasının təhsil naziri Elxan Nəcəfov qeyd edib ki, müasir dövrdə bilik, texnologiya və innovasiya dövlətlərin inkişafını müəyyən edən əsas amillərə çevrilib. Nazir vurğulayıb ki, “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” yanaşmaları artıq gələcəyin deyil, bugünün reallığıdır və gənclərin innovativ ideyaları ölkənin gələcək inkişafında mühüm rol oynayacaq. Nazir bildirib ki, Naxçıvanda STEAM təhsilinin inkişafı istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirilir və festivalda 29 təhsil müəssisəsinin şagirdləri innovativ layihələrlə iştirak edirlər.
Daha sonra çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini qeyd edib ki, müasir şəhərsalma siyasətində innovativ texnologiyaların və rəqəmsal həllərin tətbiqi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Ağıllı şəhər” və ağıllı kənd konsepsiyaları dayanıqlı şəhər mühitinin formalaşdırılması, təhlükəsiz və müasir yaşayış infrastrukturunun yaradılması baxımından mühüm rol oynayır.
Çıxışda vurğulanıb ki, gənclərin innovativ təşəbbüsləri və texnologiya əsaslı layihələri gələcəyin şəhərsalma modelinin formalaşmasına töhfə verir. Həmçinin festivalda təqdim olunan startap layihələrinin şəhərsalma, ekoloji dayanıqlılıq və rəqəmsal idarəetmə sahələrində yeni imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Festival çərçivəsində startap layihələri, süni intellekt həlləri, yaşıl texnologiyalar, robototexnika, IoT və avtomatlaşdırma sistemlərinin nümayiş olunduğu innovasiya sərgisi, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin STEAM Mərkəzinin xüsusi stendi və ilk dəfə olaraq Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış poçt markaları nümayiş etdirilib.
Proqrama əsasən üç panel müzakirəsi keçirilib. Sessiyalarda “Ağıllı şəhər idarəetməsi, rəqəmsal təhsil, innovasiya və gələcəyin texnologiyaları”, “Smart kənd, su resursları və yaşıl enerji həlləri”, eləcə də “İnnovativ şəhər infrastrukturu və ictimai idarəetmənin gələcəyi” mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Festival çərçivəsində təqdim olunan layihələr müstəqil ekspertlər tərəfindən qiymətləndirilib və qaliblər müəyyən olunub. Tədbirin sonunda münsiflər heyətinə, panel iştirakçılarına və media nümayəndələrinə təşəkkürnamələr, layihə iştirakçılarına sertifikatlar, qalib komandalara isə diplom və pul mükafatları təqdim edilib.
Qiymətləndirmənin nəticələrinə əsasən I yerə “Sigma” komandası layiq görülüb. II yerin qalibi “Loğman” komandası olub. III və IV yerləri isə müvafiq olaraq STEAM Tədris Mərkəzi və Ərəzin kənd tam orta məktəbinin komandaları tutublar.

В Нахчыване прошел фестиваль стартапов «Умный город и умная деревня».
22 мая в рамках совместной организации Министерства цифрового развития и транспорта Автономной Нахчыванской Автономной Республики и Нахчыванского государственного университета прошел стартап-фестиваль «Умный город и умная деревня», посвященный «Году градостроительства и архитектуры». Фестиваль объединил на одной платформе государственные учреждения, технологические компании, представителей инновационной экосистемы и стартапы.
Главная цель мероприятия – продвижение решений для «умных городов» и «умных деревень», презентация инновационных проектов в направлении цифровой трансформации и поддержка развития технологической экосистемы в регионе.
Выступая на официальном открытии фестиваля, заместитель министра цифрового развития и транспорта Автономной Нахчыванской Автономной Республики, исполняющий обязанности министра Азер Мамедрагимов отметил, что провозглашение президентом Ильхамом Алиевым 2026 года «Годом градостроительства и архитектуры» свидетельствует об особом значении, придаваемом развитию градостроительства, архитектуры и современных технологий. Заместитель министра отметил, что среди главных приоритетов государственной политики — проекты «Умный город» и «Умная деревня», применение технологий искусственного интеллекта и расширение цифровых услуг. Он также подчеркнул, что Всемирный урбанистический форум WUF13, проходящий в Баку, демонстрирует растущую международную репутацию Азербайджана в области устойчивого градостроительства и цифрового развития.
Было отмечено, что в фестивале принимают участие 60 стартап-команд, 151 участник, 5 судей, 9 экспертов и 26 наставников. Представленные проекты показывают, что молодежь — это не только пользователи технологий, но и творческая сила, формирующая решения будущего.
Затем на фестивале выступил ректор Нахчыванского государственного университета Эльбрус Исаев, который отметил, что в современную эпоху университеты являются не только учебными заведениями, но и важными центрами развития, где формируются инновации и технологии. Он отметил, что особое внимание уделяется развитию творческого и инновационного потенциала студентов университета, и отрадно, что студенты представлены на фестивале инновационными и перспективными стартап-проектами. Ректор подчеркнул, что концепции «умного города» и «умной деревни» являются одним из главных направлений устойчивого развития и повышения качества жизни.
Выступая на фестивале, министр образования Автономной Республики Нахчыван Эльхан Наджафов отметил, что в современную эпоху знания, технологии и инновации стали главными факторами, определяющими развитие государств. Министр подчеркнул, что подходы «умного города» и «умной деревни» — это уже не будущее, а реальность сегодняшнего дня, и инновационные идеи молодежи будут играть важную роль в будущем развитии страны. Министр отметил, что в Нахчыване реализуются важные проекты по развитию STEAM-образования, и в фестивале принимают участие студенты из 29 учебных заведений с инновационными проектами.
Позже заместитель председателя Комитета по градостроительству и архитектуре Автономной Республики Нахчыван отметил, что применение инновационных технологий и цифровых решений имеет особое значение в современной политике градостроительства. Концепции «умного города» и «умной деревни» играют важную роль в формировании устойчивой городской среды, создании безопасной и современной жилой инфраструктуры.
В докладе подчеркивалось, что инновационные инициативы и технологические проекты молодежи способствуют формированию модели городского планирования будущего. Также отмечалось, что представленные на фестивале стартап-проекты открывают новые возможности в области городского планирования, экологической устойчивости и цифрового управления.
В рамках фестиваля прошла выставка инноваций, где были продемонстрированы стартап-проекты, решения в области искусственного интеллекта, зеленые технологии, робототехника, IoT и системы автоматизации, а также специальный стенд STEAM-центра Министерства образования Нахчыванской Автономной Республики и впервые представлены почтовые марки, подготовленные Нахчыванским центром почты и связи.
По программе состоялись три панельные дискуссии. В рамках фестиваля состоялся обмен мнениями по темам «Управление умным городом, цифровое образование, инновации и технологии будущего», «Умная деревня, водные ресурсы и решения в области зеленой энергетики», а также «Инновационная городская инфраструктура и будущее государственного управления».
Представленные в рамках фестиваля проекты были оценены независимыми экспертами, и были определены победители. В конце мероприятия жюри, участники панельных дискуссий и представители СМИ получили благодарственные письма, участники проектов — сертификаты, а команды-победители — дипломы и денежные призы.
По результатам оценки 1-е место заняла команда «Sigma». 2-е место заняла команда «Loğman». 3-е и 4-е места заняли команды Центра STEAM-обучения и средней школы деревни Аразин соответственно.