Naxçıvan Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Aztelekom arasında işgüzar görüş keçirilib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin rəhbər heyəti və tabeli qurumlarının əməkdaşları ilə “Aztelekom” MMC-nin nümayəndələri arasında işgüzar görüş baş tutub.
Görüş zamanı “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində muxtar respublika ərazisində rəqəmsal infrastrukturun gücləndirilməsi, internet xidmətlərinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, keyfiyyətinin yüksəldilməsi və fasiləsizliyinin təmin olunması məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər xüsusilə GPON (Gigabit Passive Optical Network) texnologiyasının Naxçıvanda tətbiqi imkanlarını, mövcud texniki resursları, layihənin mərhələli icra planını və potensial çətinlikləri ətraflı nəzərdən keçiriblər. “Aztelekom”-un nümayəndələri tərəfindən layihənin effektiv həyata keçirilməsi ilə bağlı texniki tövsiyələr təqdim olunub, həmçinin zəruri metodoloji və texniki dəstəyin göstəriləcəyi bildirilib.
Görüşün əsas məqsədi Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan hədəflərin vaxtında və səmərəli icrasını təmin etmək, əhalinin sürətli, keyfiyyətli və dayanıqlı internet xidmətlərinə çıxış imkanlarını daha da genişləndirməkdir.
Tərəflər qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsi və rəqəmsal transformasiya istiqamətində birgə fəaliyyətin davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.

A business meeting was held between the Nakhchivan Ministry of Digital Development and Transport and Aztelecom
A business meeting was held between the management team of the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic and employees of subordinate institutions and representatives of “Aztelekom” LLC.
During the meeting, the issues of strengthening the digital infrastructure in the territory of the autonomous republic, expanding the scope of internet services, improving their quality and ensuring their continuity within the framework of the “State Program on the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023–2027” were discussed.
The parties reviewed in detail the possibilities of applying GPON (Gigabit Passive Optical Network) technology in Nakhchivan, existing technical resources, the phased implementation plan of the project and potential difficulties. Representatives of “Aztelekom” presented technical recommendations for the effective implementation of the project, and also stated that the necessary methodological and technical support would be provided.
The main purpose of the meeting is to ensure the timely and efficient implementation of the targets set out in the State Program, and to further expand the population’s access to fast, high-quality and sustainable internet services.
The parties agreed to strengthen mutual cooperation and continue joint activities towards digital transformation.