Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin VI Zirvə toplantısı keçirilib
Dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyi üzrə rəhbər heyəti arasında təcrübə mübadiləsi, sahə üzrə problemlərin və yeni imkanların müzakirəsi məqsədilə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) tərəfindən “Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin VI Zirvə toplantısı” təşkil olunub.
Tədbirdə 70-dən çox dövlət qurumunu təmsil edən nümayəndə iştirak edib.  Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İKT və rəqəmsallaşma şöbəsinin müdiri Etibar Əjdərov da iştirakçılar arasında yer alıb.
Zirvə toplantısının açılışında çıxışı zamanı XRİTDX-in rəis müavini, general-mayor Allahverən İsmayılov vurğulayıb ki, informasiya təhlükəsizliyi yalnız texniki məsələ deyil, milli təhlükəsizlik, iqtisadi sabitlik və cəmiyyətin etimad məsələsidir. Rəqəmsallaşmanın dərinləşməsi ilə bağlı risklərin artdığını qeyd edən A.İsmayılov bildirib ki, qlobal statistikalara əsasən, 2024-cü ilin ilk yarısında dövlət qurumlarına yönəlmiş hücumların 40 faizdən çoxu kritik infrastruktura qarşı həyata keçirilib. O, həmçinin ölkəmizdə həyata keçirilmiş ilk “Bug Bounty” proqramının əhəmiyyətini qeyd edərək, dövlət qurumlarının özəl sektorla əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Eləcə də, xidmət rəisinin müavini 9-10 oktyabr tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək “CIDC-2025 - Ağıllı şəhərlərdə kibermüharibə” tədbirinə dəvət edib və beynəlxalq əməkdaşlığa göstərilən dəstəyə görə Avropa Birliyinə və Estoniyanın Elektron İdarəçilik Akademiyası Fonduna təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra, Elektron İdarəçilik Akademiyası Fondunun kibertəhlükəsizlik üzrə baş mütəxəssisi Elza Neeme və “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinə kiberdavamlılığın gücləndirilməsi” layihəsinin Azərbaycan üzrə koordinatoru Klaid Magi beynəlxalq təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini qonaqların diqqətinə çatdırıblar.
XRİTDX-in baş idarə rəisinin müavini Tural Məmmədov “Dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyinin vəziyyəti ilə bağlı statistik göstəricilər, “ağıllı şəhərlər”də kibermüharibə, yeniliklər və planlar” mövzularında çıxış edib. Eləcə də, T.Məmmədov və yerli kibertəhlükəsizlik startapı “Qarabug”ın təsisçisi Miraqşın Abutalıbov ilk dəfə dövlət informasiya ehtiyatlarında həyata keçirilmiş “Bug Bounty” proqramının nəticələri açıqlayıblar.
Daha sonra Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirinin müşaviri Rüstəm Həsənov “Dövlət qurumları üçün açıq qaynaq kodlu həllərin perspektivləri” mövzusunda çıxış edib. Sonda sahə üzrə dövlət qulluqçularının əməyinin stimullaşdırılması, kiberinsident nümunələri, yeni tendensiyalar, təhlükələr və dövlət qurumlarının üzləşdiyi problemlər müzakirə olunub. Açıq debat iştirakçılara bir-birindən təcrübə öyrənmək və birgə həll yolları təklif etmək imkanı yaradıb.
“Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin Zirvə toplantısı” informasiya təhlükəsizliyi sahəsində dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, yeniliklərin müzakirəsi və gələcək fəaliyyət planlarının müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm platforma rolunu oynayır.

Состоялся 6-й саммит IT-менеджеров государственных учреждений.
«VI Саммит ИТ-менеджеров государственных учреждений» был организован Государственной службой специальной связи и информационной безопасности (ГССИБ) с целью обмена опытом между сотрудниками управления информационной безопасностью государственных учреждений, обсуждения проблем и новых возможностей в этой области.
В мероприятии приняли участие представители более чем 70 государственных учреждений. Среди участников также был Этибар Айдеров, руководитель Департамента ИКТ и цифровизации Министерства цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики.
В своем выступлении на открытии саммита заместитель руководителя ГССИБ генерал-майор Аллахверан Исмаилов подчеркнул, что информационная безопасность — это не только технический вопрос, но и вопрос национальной безопасности, экономической стабильности и общественного доверия. Отметив, что риски, связанные с углублением цифровизации, возросли, А. Исмаилов сказал, что, согласно мировой статистике, более 40 процентов атак на государственные учреждения в первом полугодии 2024 года были совершены против критической инфраструктуры. Он также отметил важность первой программы «Bug Bounty», реализованной в нашей стране, и подчеркнул важность сотрудничества между государственными учреждениями и частным сектором. Кроме того, заместитель руководителя службы, приглашенный на мероприятие «CIDC-2025 – Кибервойна в умных городах», которое состоится в Бакинском конгресс-центре 9-10 октября, выразил благодарность Европейскому союзу и Фонду Эстонской академии электронного управления за поддержку международного сотрудничества.
Позже Эльза Неэме, главный специалист по кибербезопасности Фонда академии электронного управления, и Клайд Маги, координатор проекта «Укрепление киберустойчивости в странах Восточного партнерства» для Азербайджана, обратили внимание гостей на важность международного обмена опытом.
Турал Мамедов, заместитель руководителя Генерального управления CRISDX, выступил с докладом на темы «Статистические показатели состояния информационной безопасности в государственных учреждениях, кибервойна в «умных городах», инновации и планы». Также Т. Мамедов и Мирагшин Абуталибов, основатель местного стартапа в области кибербезопасности «Qarabug», объявили результаты программы «Bug Bounty», впервые реализованной в государственных информационных ресурсах.
Позже выступил Рустам Гасанов, советник министра экологии и природных ресурсов, с докладом на тему «Перспективы решений с открытым исходным кодом для государственных учреждений». В заключение были обсуждены вопросы стимулирования работы государственных служащих в этой области, примеры кибер-инцидентов, новые тенденции, угрозы и проблемы, с которыми сталкиваются государственные учреждения. Открытая дискуссия предоставила участникам возможность обменяться опытом и предложить совместные решения.
«Саммит ИТ-менеджеров государственных учреждений» играет важную роль в укреплении сотрудничества между государственными учреждениями в области информационной безопасности, обсуждении инноваций и определении планов действий на будущее.