Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin VI Zirvə toplantısı keçirilib
Dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyi üzrə rəhbər heyəti arasında təcrübə mübadiləsi, sahə üzrə problemlərin və yeni imkanların müzakirəsi məqsədilə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) tərəfindən “Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin VI Zirvə toplantısı” təşkil olunub.
Tədbirdə 70-dən çox dövlət qurumunu təmsil edən nümayəndə iştirak edib.  Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İKT və rəqəmsallaşma şöbəsinin müdiri Etibar Əjdərov da iştirakçılar arasında yer alıb.
Zirvə toplantısının açılışında çıxışı zamanı XRİTDX-in rəis müavini, general-mayor Allahverən İsmayılov vurğulayıb ki, informasiya təhlükəsizliyi yalnız texniki məsələ deyil, milli təhlükəsizlik, iqtisadi sabitlik və cəmiyyətin etimad məsələsidir. Rəqəmsallaşmanın dərinləşməsi ilə bağlı risklərin artdığını qeyd edən A.İsmayılov bildirib ki, qlobal statistikalara əsasən, 2024-cü ilin ilk yarısında dövlət qurumlarına yönəlmiş hücumların 40 faizdən çoxu kritik infrastruktura qarşı həyata keçirilib. O, həmçinin ölkəmizdə həyata keçirilmiş ilk “Bug Bounty” proqramının əhəmiyyətini qeyd edərək, dövlət qurumlarının özəl sektorla əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Eləcə də, xidmət rəisinin müavini 9-10 oktyabr tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək “CIDC-2025 - Ağıllı şəhərlərdə kibermüharibə” tədbirinə dəvət edib və beynəlxalq əməkdaşlığa göstərilən dəstəyə görə Avropa Birliyinə və Estoniyanın Elektron İdarəçilik Akademiyası Fonduna təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra, Elektron İdarəçilik Akademiyası Fondunun kibertəhlükəsizlik üzrə baş mütəxəssisi Elza Neeme və “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinə kiberdavamlılığın gücləndirilməsi” layihəsinin Azərbaycan üzrə koordinatoru Klaid Magi beynəlxalq təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini qonaqların diqqətinə çatdırıblar.
XRİTDX-in baş idarə rəisinin müavini Tural Məmmədov “Dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyinin vəziyyəti ilə bağlı statistik göstəricilər, “ağıllı şəhərlər”də kibermüharibə, yeniliklər və planlar” mövzularında çıxış edib. Eləcə də, T.Məmmədov və yerli kibertəhlükəsizlik startapı “Qarabug”ın təsisçisi Miraqşın Abutalıbov ilk dəfə dövlət informasiya ehtiyatlarında həyata keçirilmiş “Bug Bounty” proqramının nəticələri açıqlayıblar.
Daha sonra Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirinin müşaviri Rüstəm Həsənov “Dövlət qurumları üçün açıq qaynaq kodlu həllərin perspektivləri” mövzusunda çıxış edib. Sonda sahə üzrə dövlət qulluqçularının əməyinin stimullaşdırılması, kiberinsident nümunələri, yeni tendensiyalar, təhlükələr və dövlət qurumlarının üzləşdiyi problemlər müzakirə olunub. Açıq debat iştirakçılara bir-birindən təcrübə öyrənmək və birgə həll yolları təklif etmək imkanı yaradıb.
“Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin Zirvə toplantısı” informasiya təhlükəsizliyi sahəsində dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, yeniliklərin müzakirəsi və gələcək fəaliyyət planlarının müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm platforma rolunu oynayır.

The 6th Summit of IT Managers of State Institutions was held
The “VI Summit of IT Managers of State Institutions” was organized by the State Service for Special Communications and Information Security (SCIS) to exchange experience among the information security management staff of state institutions, discuss problems and new opportunities in the field.
Representatives representing more than 70 state institutions participated in the event. Etibar Ajderov, Head of the ICT and Digitalization Department of the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic, was also among the participants.
During his speech at the opening of the summit, Deputy Head of SCIS, Major General Allahveran Ismayilov emphasized that information security is not only a technical issue, but also a matter of national security, economic stability and public trust. Noting that the risks associated with the deepening of digitalization have increased, A. Ismayilov said that according to global statistics, more than 40 percent of attacks targeting state institutions in the first half of 2024 were carried out against critical infrastructure. He also noted the importance of the first “Bug Bounty” program implemented in our country and emphasized the importance of cooperation between state institutions and the private sector. Also, the Deputy Head of the Service invited to the “CIDC-2025 - Cyberwarfare in Smart Cities” event to be held at the Baku Congress Center on October 9-10 and expressed gratitude to the European Union and the Estonian e-Governance Academy Foundation for their support for international cooperation.
Later, Elsa Neeme, Chief Cybersecurity Specialist of the e-Governance Academy Foundation, and Clyde Magee, Coordinator of the “Strengthening Cyber Resilience in Eastern Partnership Countries” project for Azerbaijan, brought to the attention of the guests the importance of international experience exchange.
Tural Mammadov, Deputy Head of the General Department of the CRISDX, made a speech on the topics “Statistical indicators on the state of information security in state institutions, cyberwarfare in “smart cities”, innovations and plans”. Also, T. Mammadov and Miragshin Abutalibov, founder of the local cybersecurity startup “Qarabug”, announced the results of the “Bug Bounty” program, which was implemented for the first time in state information resources.
Later, Rustam Hasanov, Advisor to the Minister of Ecology and Natural Resources, made a speech on the topic “Prospects of open source solutions for state institutions”. Finally, the stimulation of the work of civil servants in the field, examples of cyber incidents, new trends, threats and problems faced by state institutions were discussed. The open debate provided an opportunity for participants to learn from each other’s experience and propose joint solutions.
The “State Institutions IT Managers Summit” plays an important platform in terms of strengthening cooperation between state institutions in the field of information security, discussing innovations and determining future action plans.