Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclası keçirilib
İyunun 29-da Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclası keçirilib.
İclasda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva çıxış etdi.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın
çıxışı
-Hörmətli həmkarlar.
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclasını keçiririk. Cari ilin fevral ayında Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə ölkəmizin yeni rəqəmsal inkişaf strategiyasına həsr olunmuş müşavirə keçirilmişdir və verilən tapşırıqlara əsasən, rəqəmsal inkişaf üzrə Fəaliyyət Planı təsdiqlənmişdir. Qarşıdakı üç il üçün rəqəmsallaşma, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və innovasiya ekosisteminin inkişafını təmin edən konkret Yol xəritəsi müəyyən olunmuşdur. Şuranın əsas vəzifəsi müxtəlif dövlət qurumlarının fəaliyyətini əlaqələndirməkdən, vahid yanaşma formalaşdırmaqdan və qəbul edilən qərarların vaxtında və səmərəli həyata keçirilməsinin icra olunmasını təmin etməkdən ibarətdir. Bizim məqsədimiz yalnız yeni texnologiyaları tətbiq etmək deyil, eyni zamanda, ölkə iqtisadiyyatına güclü təkan verilməsi, yeni müasir innovasiya ekosisteminin formalaşdırılması, yerli və xarici investisiyaların ölkəyə cəlb olunması, yerli startaplara dəstək göstərilməsi və daha səmərəli dövlət idarəetmə sisteminin yaradılmasıdır.
Süni intellekt artıq gələcəyin deyil, bu günün əsas inkişaf amilidir. Eyni zamanda, süni intellektin dövlətlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolu artmaqdadır və artıq mərkəzi yer tutur. Sirr deyil ki, dünyanın aparıcı dövlətlərində süni intellektin inkişafı gözlənilən proqnozlardan daha sürətli gedir və bu, öz növbəsində həm yeni imkanlar, eyni zamanda, yeni təhlükələr yaradır. Biz yeni çağırışlara, xüsusilə kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində olan və yaranan risklərə hazır olmalıyıq.
Fəaliyyətimiz bütün dövlət qurumlarının birgə fəal və səmərəli işini tələb edir. Məqsədimiz Azərbaycanı rəqəmsal inkişaf və süni intellekt sahələrində regionun aparıcı dövlətlərindən birinə çevirməkdir. Biz xarici, beynəlxalq təcrübəni öyrənməli, uğurlu modellərdən istifadə etməliyik. Lakin bütün qərarlar Azərbaycanın milli maraqlarına və ehtiyaclarına cavab verən amillərə əsasən qəbul olunmalıdır.

The first meeting of the Digital Development Council was held under the chairmanship of First Vice-President Mehriban Aliyeva
On June 29, the first meeting of the Digital Development Council of the Republic of Azerbaijan was held under the chairmanship of First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
First Vice-President Mehriban Aliyeva delivered a speech at the meeting.
Speech by First Vice-President Mehriban Aliyeva
-Dear colleagues.
Today, we are holding the first meeting of the Digital Development Council of the Republic of Azerbaijan. In February of this year, a meeting dedicated to the new digital development strategy of our country was held under the chairmanship of President Ilham Aliyev, and based on the instructions given, the Action Plan for digital development was approved. A specific Roadmap has been determined for the next three years, ensuring the development of digitalization, artificial intelligence, cybersecurity and the innovation ecosystem. The main task of the Council is to coordinate the activities of various state bodies, form a unified approach and ensure the timely and effective implementation of the decisions made. Our goal is not only to introduce new technologies, but also to give a strong impetus to the country's economy, form a new modern innovation ecosystem, attract local and foreign investments to the country, support local startups, and create a more efficient public administration system.
Artificial intelligence is no longer the main development factor of the future, but of today. At the same time, the role of artificial intelligence in ensuring the security of states is increasing and already occupies a central place. It is no secret that the development of artificial intelligence in the world's leading countries is proceeding faster than expected forecasts, and this, in turn, creates both new opportunities and new threats. We must be ready for new challenges, especially existing and emerging risks in the field of cybersecurity and information security.
Our activities require the joint active and effective work of all state agencies. Our goal is to turn Azerbaijan into one of the leading countries in the region in the fields of digital development and artificial intelligence. We must learn from foreign, international experience and use successful models. However, all decisions must be made based on factors that meet the national interests and needs of Azerbaijan.