Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclası keçirilib
İyunun 29-da Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclası keçirilib.
İclasda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva çıxış etdi.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın
çıxışı
-Hörmətli həmkarlar.
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclasını keçiririk. Cari ilin fevral ayında Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə ölkəmizin yeni rəqəmsal inkişaf strategiyasına həsr olunmuş müşavirə keçirilmişdir və verilən tapşırıqlara əsasən, rəqəmsal inkişaf üzrə Fəaliyyət Planı təsdiqlənmişdir. Qarşıdakı üç il üçün rəqəmsallaşma, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və innovasiya ekosisteminin inkişafını təmin edən konkret Yol xəritəsi müəyyən olunmuşdur. Şuranın əsas vəzifəsi müxtəlif dövlət qurumlarının fəaliyyətini əlaqələndirməkdən, vahid yanaşma formalaşdırmaqdan və qəbul edilən qərarların vaxtında və səmərəli həyata keçirilməsinin icra olunmasını təmin etməkdən ibarətdir. Bizim məqsədimiz yalnız yeni texnologiyaları tətbiq etmək deyil, eyni zamanda, ölkə iqtisadiyyatına güclü təkan verilməsi, yeni müasir innovasiya ekosisteminin formalaşdırılması, yerli və xarici investisiyaların ölkəyə cəlb olunması, yerli startaplara dəstək göstərilməsi və daha səmərəli dövlət idarəetmə sisteminin yaradılmasıdır.
Süni intellekt artıq gələcəyin deyil, bu günün əsas inkişaf amilidir. Eyni zamanda, süni intellektin dövlətlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolu artmaqdadır və artıq mərkəzi yer tutur. Sirr deyil ki, dünyanın aparıcı dövlətlərində süni intellektin inkişafı gözlənilən proqnozlardan daha sürətli gedir və bu, öz növbəsində həm yeni imkanlar, eyni zamanda, yeni təhlükələr yaradır. Biz yeni çağırışlara, xüsusilə kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində olan və yaranan risklərə hazır olmalıyıq.
Fəaliyyətimiz bütün dövlət qurumlarının birgə fəal və səmərəli işini tələb edir. Məqsədimiz Azərbaycanı rəqəmsal inkişaf və süni intellekt sahələrində regionun aparıcı dövlətlərindən birinə çevirməkdir. Biz xarici, beynəlxalq təcrübəni öyrənməli, uğurlu modellərdən istifadə etməliyik. Lakin bütün qərarlar Azərbaycanın milli maraqlarına və ehtiyaclarına cavab verən amillərə əsasən qəbul olunmalıdır.

Первое заседание Совета по цифровому развитию состоялось под председательством Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой.
29 июня под председательством Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой состоялось первое заседание Совета по цифровому развитию Азербайджанской Республики.
На заседании выступила Первый вице-президент Мехрибан Алиева.
Выступление Первого вице-президента Мехрибан Алиевой
-Уважаемые коллеги!
Сегодня мы проводим первое заседание Совета по цифровому развитию Азербайджанской Республики. В феврале этого года под председательством Президента Ильхама Алиева состоялось заседание, посвященное новой стратегии цифрового развития нашей страны, и на основании данных поручений был утвержден План действий по цифровому развитию. Определена конкретная Дорожная карта на следующие три года, обеспечивающая развитие цифровизации, искусственного интеллекта, кибербезопасности и инновационной экосистемы. Главная задача Совета – координация деятельности различных государственных органов, формирование единого подхода и обеспечение своевременного и эффективного выполнения принятых решений. Наша цель – не только внедрение новых технологий, но и мощный импульс развитию экономики страны, формирование новой современной инновационной экосистемы, привлечение местных и иностранных инвестиций, поддержка местных стартапов и создание более эффективной системы государственного управления.
Искусственный интеллект – это уже не главный фактор развития будущего, а фактор настоящего. При этом роль искусственного интеллекта в обеспечении безопасности государств возрастает и уже занимает центральное место. Не секрет, что развитие искусственного интеллекта в ведущих странах мира идет быстрее, чем ожидалось, и это, в свою очередь, создает как новые возможности, так и новые угрозы. Мы должны быть готовы к новым вызовам, особенно к существующим и возникающим рискам в области кибербезопасности и информационной безопасности.
Наша деятельность требует совместной активной и эффективной работы всех государственных органов. Наша цель – превратить Азербайджан в одну из ведущих стран региона в области цифрового развития и искусственного интеллекта. Мы должны учиться на зарубежном, международном опыте и использовать успешные модели. Однако все решения должны приниматься с учетом факторов, отвечающих национальным интересам и потребностям Азербайджана.