Azərbaycan ÜPİ-nin 28-ci Konqresində təmsil olunur
Azərbaycan poçt administrasiyası Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçirilən Ümumdünya Poçt İttifaqının (ÜPİ) ali qərarverici orqanı olan 28-ci Konqresində iştirak edir. Hər 4 ildən bir keçirilən Konqresdə ÜPİ-nin Beynəlxalq Bürosunun Baş direktoru və müavini, həmçinin Poçt Əməliyyatları Şurası və Administrativ Şuranın sədrləri və üzvləri seçilir. Bu il Azərbaycan hər iki şuraya namizədliyini irəli sürərək seçkilərdə iştirak edir.
Konqres çərçivəsində ölkəmizin namizədliyinin dəstəklənməsi məqsədilə bir sıra görüşlər keçirilib, təbliğat və təşviqat işləri aparılıb. Şura seçkiləri tədbirin son günündə keçiriləcək.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, nazir vəzifələrini icra edən Azər Məmmədrəhimov tədbir çərçivəsində ÜPİ rəhbər şəxsləri və bir sıra ölkələrin nümayəndə heyətləri ilə görüşlər keçirib. Görüşlərdə mövcud əməkdaşlıq münasibətlərindən istifadə olunaraq Naxçıvanda poçt, logistika və rəqəmsal xidmətlərin inkişafı istiqamətində görülən işlər təqdim edilib, yeni tərəfdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Bu fəaliyyət Naxçıvan Muxtar Respublikasının beynəlxalq poçt şəbəkəsində mövqeyinin möhkəmləndirilməsi, regionun strateji əhəmiyyətinin vurğulanması və gələcək əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Konqresin nəticələrinin qlobal poçt sektorunun inkişafına mühüm töhfələr verəcəyi, Azərbaycanın və Naxçıvan Muxtar Respublikasının bu prosesdə fəal iştirakı sayəsində beynəlxalq poçt və logistika sahəsində mövqelərinin daha da güclənəcəyi gözlənilir.

Азербайджан представлен на 28-м Конгрессе Всемирного почтового союза.
Азербайджанская почтовая администрация принимает участие в 28-м Конгрессе Всемирного почтового союза (ВПС), высшем руководящем органе ВПС, который проходит в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты. Конгресс, проводимый каждые 4 года, избирает Генерального директора и заместителя Генерального директора Международного бюро ВПС, а также председателей и членов Совета почтовых операций и Административного совета. В этом году Азербайджан участвует в выборах, выдвинув свою кандидатуру в оба совета.
В рамках Конгресса был проведен ряд встреч в поддержку кандидатуры нашей страны, а также организованы пропагандистские и агитационные мероприятия. Выборы в советы состоятся в последний день мероприятия.
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Автономной Республики Нахчыван Азер Мамедрагимов, исполняющий обязанности министра, провел в рамках мероприятия встречи с руководителями ВПС и делегациями из ряда стран. В ходе встреч была представлена ​​работа по развитию почтовых, логистических и цифровых услуг в Нахчыване, рассмотрены существующие отношения сотрудничества и обсуждены новые возможности партнерства. Эта деятельность имеет большое значение с точки зрения укрепления позиций Нахчыванской Автономной Республики в международной почтовой сети, подчеркивая стратегическое значение региона и расширяя возможности для будущего сотрудничества.
Ожидается, что результаты конгресса внесут значительный вклад в развитие глобального почтового сектора, а активное участие Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республики в этом процессе еще больше укрепит их позиции в сфере международной почтовой и логистической связи.