Azərbaycan ÜPİ-nin 28-ci Konqresində təmsil olunur
Azərbaycan poçt administrasiyası Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçirilən Ümumdünya Poçt İttifaqının (ÜPİ) ali qərarverici orqanı olan 28-ci Konqresində iştirak edir. Hər 4 ildən bir keçirilən Konqresdə ÜPİ-nin Beynəlxalq Bürosunun Baş direktoru və müavini, həmçinin Poçt Əməliyyatları Şurası və Administrativ Şuranın sədrləri və üzvləri seçilir. Bu il Azərbaycan hər iki şuraya namizədliyini irəli sürərək seçkilərdə iştirak edir.
Konqres çərçivəsində ölkəmizin namizədliyinin dəstəklənməsi məqsədilə bir sıra görüşlər keçirilib, təbliğat və təşviqat işləri aparılıb. Şura seçkiləri tədbirin son günündə keçiriləcək.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, nazir vəzifələrini icra edən Azər Məmmədrəhimov tədbir çərçivəsində ÜPİ rəhbər şəxsləri və bir sıra ölkələrin nümayəndə heyətləri ilə görüşlər keçirib. Görüşlərdə mövcud əməkdaşlıq münasibətlərindən istifadə olunaraq Naxçıvanda poçt, logistika və rəqəmsal xidmətlərin inkişafı istiqamətində görülən işlər təqdim edilib, yeni tərəfdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Bu fəaliyyət Naxçıvan Muxtar Respublikasının beynəlxalq poçt şəbəkəsində mövqeyinin möhkəmləndirilməsi, regionun strateji əhəmiyyətinin vurğulanması və gələcək əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Konqresin nəticələrinin qlobal poçt sektorunun inkişafına mühüm töhfələr verəcəyi, Azərbaycanın və Naxçıvan Muxtar Respublikasının bu prosesdə fəal iştirakı sayəsində beynəlxalq poçt və logistika sahəsində mövqelərinin daha da güclənəcəyi gözlənilir.

Azerbaijan is represented at the 28th Congress of the UPU
The Azerbaijani postal administration is participating in the 28th Congress, the supreme decision-making body of the Universal Postal Union (UPU), held in Dubai, United Arab Emirates. The Congress, held every 4 years, elects the Director General and Deputy Director General of the UPU International Bureau, as well as the chairmen and members of the Postal Operations Council and the Administrative Council. This year, Azerbaijan is participating in the elections by nominating its candidacy for both councils.
A number of meetings were held within the framework of the Congress to support our country's candidacy, and propaganda and campaigning activities were carried out. The council elections will be held on the last day of the event.
Azer Mammadrahimov, Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic, acting minister, held meetings with UPU leaders and delegations from a number of countries within the framework of the event. During the meetings, the work done in the development of postal, logistics and digital services in Nakhchivan was presented, using existing cooperative relations, and new partnership opportunities were discussed.
This activity is of great importance in terms of strengthening the position of the Nakhchivan Autonomous Republic in the international postal network, emphasizing the strategic importance of the region and expanding future cooperation opportunities.
It is expected that the results of the Congress will make a significant contribution to the development of the global postal sector, and the active participation of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic in this process will further strengthen their positions in the field of international postal and logistics.